W dniu 15 stycznia 2016r odbył się wyjazd naukowy do Krakowa. Była to kolejna edycja już V Nocy Biologów. Idea 'Nocy Biologów’ narodziła się na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, podczas licznych spotkań otwartych dla społeczności miasta, regionu i uczniów Liceów oraz gimnazjów. Propozycję tę z entuzjazmem przyjęła Konferencja Dziekanów Wydziałów Przyrodniczych Uniwersytetów Polskich, powierzając Wydziałowi Biologii UAM koordynację pierwszej 'Nocy Biologów’ w styczniu 2012 r. I ta tradycja z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku w V edycji Nocy Biologów uczestniczył również Katolik. Na wycieczkę pojechało dwadzieścia osób w tym nauczycielka biologii i chemii pani Monika Październiok oraz nauczycielka fizyki Natalia Orlińska.
Wycieczkę zaczęliśmy bardzo wcześnie rano. Zbiórka była już o 6:45, a o godzinie 7:00 wyjechaliśmy do Krakowa. Podróż w stronę Krakowa minęła bez przeszkód. Po dwóch godzinach jazdy dotarliśmy na miejsce. Zaraz po przyjeździe do Krakowa poszliśmy zwiedzać Zamek Królewski na Wawelu, sale reprezentacyjne oraz dziedziniec. Komnaty królewskie nawiązywały do wyglądu wnętrz rezydencji królewskiej z w XVI i początku XVII. Podczas zwiedzania oglądaliśmy także słynną kolekcje arrasów Króla Zygmunta Augusta, portrety królów, obrazy mistrzów włoskich i holenderskich. Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się na rynek,a tam uczniowie mieli czas aby zwiedzić Sukiennice, Kościół Mariacki oraz obiekty przy znajdujące się przy Rynku. Później udaliśmy się do Muzeum Anatomii. Według uczniów był to najciekawszy etap wycieczki. W muzeum nie było wiele sal do zwiedzania, ale każdy eksponat należało osobno obejrzeć oraz zastanowić się nad jego budową czy działaniem. Przy zwiedzaniu towarzyszył nam profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego z Wydziału Biologii. Opowiadał nam ciekawe historie związane z funkcjonowaniem narządów czy układów. Kolejnym etapem wycieczki było zwiedzanie ekspozycji paleobotanicznej Zakładu Paleobotaniki i Paleoherbarium. Na początku mieliśmy wykład, który też był interesujący. Wykład był o wędrówce kontynentów oraz ewolucji życia. Po wykładzie udaliśmy się na prezentacje na temat lasów tropikalnych oraz fauny oraz flory, która tam występuje. Prezentacja była bardzo ciekawa. Zaraz po niej udaliśmy się na ekspozycję Paleobotaniczną. Byliśmy tam krótko, ale bardzo dużo zobaczyliśmy: palmy, drzewo mandarynkowe oraz różne inne rośliny tropikalne.
I to był ostatni etap naszej wycieczki. Udaliśmy się potem do autokaru, a następnie wróciliśmy do domu. Niestety wracaliśmy bardzo długo, ponieważ w Krakowie były straszliwe korki. Tegoroczna Noc Biologów podobała się wszystkim uczestnikom wycieczki. Każdy dowiedział się wielu ciekawych informacji oraz zdobył dodatkową wiedzę z biologii, która na pewno przyda się na lekcjach w szkole.