W marcu mija rok naszego pobytu na FB! Z tej okazji zorganizowaliśmy BIBLIOTECZNY FESZYN ŁIK, podczas którego odbyły się:

–        międzyklasowy konkurs wiedzy – „HAJA O BOMBONY”,

–        turniej gier planszowych – „BIBLIOGRANIE”,

–        warsztaty z kolażu, które prowadziła Monika Małycha,

–        konkurs rozpoznawania książek po cytatach – „A Z CZEGO TO?”,

–        wykład Patrycji Skorek-Bilczyńskiej „PIĘKNO”.

W tym czasie rozstrzygnięto również dwa konkursy:

–        fotograficzny pt. „MODA NA CZYTANIE” (konkurs na ciekawe zdjęcie zainspirowane hasłem „MODA NA CZYTANIE”),

–        literacki – „FELIETON O … CZYTANIU”  (należało napisać felieton na temat czytania obejmujący 200-300 słów).

 

PODCZAS PIERWSZEGO DNIA BIBLIOTECZNEGO FESZYN ŁIKU

emocji było co niemiara! Rano odbyła się „Haja o bombony”, czyli konkurs wiedzy rozgrywany w dwóch grupach wiekowych (I-II gimnazjum i III gimnazjum-2LO). Walka między drużynami była zacięta – oprócz wiedzy trzeba było wykazać się refleksem i odwagą. Czasem dochodziło do zaskakujących zwrotów akcji, a pomimo tego zawodnicy szybko odnajdywali się w nowych sytuacjach. Ostatecznie w pierwszej turze wygrała reprezentacja klasy 2a, a w drugiej – 2LO. Po południu spotkaliśmy się na Bibliograniu. Spośród naszych gier wybraliśmy niezawodne UNO, Carcassonne oraz Dixit. To był bardzo energetyczny dzień.

WARSZTATY ROBIENIA KOLAŻY,

które poprowadziła Monika Małycha, wyzwoliły ukryte w nas pokłady wyobraźni. Nie wiadomo czy do tej eksplozji naszych umysłów zachęcała bardziej świadomość braku jakichkolwiek ograniczeń podczas wykonywania prac czy ogromna ilość materiałów, z których czerpaliśmy pomysły. Dziesiątki czasopism, koraliki, wstążki, kolorowe arkusze … Dzięki takiej bazie można było tworzyć cuda. Jedni wydzierali zdjęcia, inni starannie je powycinali. Czasami wystarczyło wkleić pojedyncze zdjęcie, żeby oddać główną myśl, czasami potrzeba było poszukać kilku, a nawet kilkunastu obrazów. Byli tacy, którzy mieli fart i od razu wyłowili to, czego szukali, inni długo dobierali swoim postaciom oczy, które – chociaż pochodziły z różnych źródeł – pasowałyby do siebie i nie dawałyby efektu „zeza” (to nie było łatwe zadanie!). Jedni decydowali się na jednorodną kolorystykę, inni zaprezentowali całą paletę barw. Każdy zrobił to po swojemu i efekt końcowy był naprawdę świetny!

Gotowe kolaże dawały ich wykonawcom ogromną satysfakcję, ale najbardziej ekscytującymi momentami były te, kiedy w morzu zdjęć i tekstów uderzył nas jakiś obraz czy napis, który stał się przyczyną ogromnej lawiny nowych pomysłów. Na jednym z kolaży czytamy: „Niewykluczone, że magia jest pośród nas”. Na naszych warsztatach magia była na pewno!

NIE JEST PIĘKNE, CO JEST PIĘKNE, TYLKO, CO SIĘ KOMU PODOBA…

Wykład Patrycji Skorek-Bilczyńskiej, absolwentki filozofii, pokazał jak zmieniały się kanony piękna na przestrzeni wieków. Z prezentacji patrzyły więc na nas starożytne, majestatyczne posągi, gwiazdy kina z lat 50-60 XX wieku oraz współcześni, okrzyknięci przez media jako „piękni”. Wirtualnie odwiedziliśmy także miejsca, których piękno zapierało dech w piersi. Zobaczyliśmy największe cuda świata starożytnego i współczesnego. Znalazł się również czas na dyskusję o obiektach i zakątkach, które według nas zasługują na miano tych najpiękniejszych.

Poglądy wielkich filozofów m.in. Sokratesa, Platona czy św. Augustyna nie podają konkretnej definicji piękna. Dają nam dowolność w jego postrzeganiu i podkreślają jego znaczenie! Nic dziwnego, że ludzie nie ustają w poszukiwaniach odpowiedzi na podstawowe pytania: Czym jest piękno? Jaką rolę pełni w życiu? Czym jest życie? Zobaczyliśmy kilka teledysków i trailerów, będących dowodem takich właśnie poszukiwań.

Konkluzją naszego spotkania, niech będą zacytowane przez prelegentkę słowa Ralpha Emersona, że „choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie…”. Po wysłuchaniu wykładu naszym zadaniem domowym na dziś i na całe życie niech więc będzie poszukiwanie w sobie i dookoła nas tego, co piękne …Początek formularzaDół formularza

 

BIBLIOTECZNY FESZYN ŁIK DOBIEGŁ KOŃCA…

To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia impreza tego typu organizowana w naszej szkole. Okazało się bowiem, że wydarzenia i konkursy cieszyły się Waszym dużym zainteresowaniem. Była zabawa, ale też i nauka, było twórcze myślenie i artystyczne ekspresje.

Nagrody na udział w konkursach otrzymali:
– reprezentacja klasy 2a i 2LO – „HAJA O BOMBONY”
– Karolina i Karolina (1LO) – „A Z CZEGO TO?”
– Paulina (2b) – I miejsce, Patrycja, Weronika (3LO) – wyróżnienie – KONKURS FOTOGRAFICZNY
– Iza (2LO) – KONKURS LITERACKI

DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W WYDARZENIACH I KONKURSACH FESZYN ŁIKU!

Zobacz też TUTAJ