W marcu mija rok naszego pobytu na FB! Z tej okazji zorganizowaliśmy BIBLIOTECZNY FESZYN ŁIK, podczas którego odbyły się:
– międzyklasowy konkurs wiedzy – „HAJA O BOMBONY”,
– turniej gier planszowych – „BIBLIOGRANIE”,
– warsztaty z kolażu, które prowadziła Monika Małycha,
– konkurs rozpoznawania książek po cytatach – „A Z CZEGO TO?”,
– wykład Patrycji Skorek-Bilczyńskiej „PIĘKNO”.
W tym czasie rozstrzygnięto również dwa konkursy:
– fotograficzny pt. „MODA NA CZYTANIE” (konkurs na ciekawe zdjęcie zainspirowane hasłem „MODA NA CZYTANIE”),
– literacki – „FELIETON O … CZYTANIU” (należało napisać felieton na temat czytania obejmujący 200-300 słów).
PODCZAS PIERWSZEGO DNIA BIBLIOTECZNEGO FESZYN ŁIKU
emocji było co niemiara! Rano odbyła się „Haja o bombony”, czyli konkurs wiedzy rozgrywany w dwóch grupach wiekowych (I-II gimnazjum i III gimnazjum-2LO). Walka między drużynami była zacięta – oprócz wiedzy trzeba było wykazać się refleksem i odwagą. Czasem dochodziło do zaskakujących zwrotów akcji, a pomimo tego zawodnicy szybko odnajdywali się w nowych sytuacjach. Ostatecznie w pierwszej turze wygrała reprezentacja klasy 2a, a w drugiej – 2LO. Po południu spotkaliśmy się na Bibliograniu. Spośród naszych gier wybraliśmy niezawodne UNO, Carcassonne oraz Dixit. To był bardzo energetyczny dzień.
NIE JEST PIĘKNE, CO JEST PIĘKNE, TYLKO, CO SIĘ KOMU PODOBA…
Wykład Patrycji Skorek-Bilczyńskiej, absolwentki filozofii, pokazał jak zmieniały się kanony piękna na przestrzeni wieków. Z prezentacji patrzyły więc na nas starożytne, majestatyczne posągi, gwiazdy kina z lat 50-60 XX wieku oraz współcześni, okrzyknięci przez media jako „piękni”. Wirtualnie odwiedziliśmy także miejsca, których piękno zapierało dech w piersi. Zobaczyliśmy największe cuda świata starożytnego i współczesnego. Znalazł się również czas na dyskusję o obiektach i zakątkach, które według nas zasługują na miano tych najpiękniejszych.
Poglądy wielkich filozofów m.in. Sokratesa, Platona czy św. Augustyna nie podają konkretnej definicji piękna. Dają nam dowolność w jego postrzeganiu i podkreślają jego znaczenie! Nic dziwnego, że ludzie nie ustają w poszukiwaniach odpowiedzi na podstawowe pytania: Czym jest piękno? Jaką rolę pełni w życiu? Czym jest życie? Zobaczyliśmy kilka teledysków i trailerów, będących dowodem takich właśnie poszukiwań.
Konkluzją naszego spotkania, niech będą zacytowane przez prelegentkę słowa Ralpha Emersona, że „choćbyśmy cały świat przemierzyli w poszukiwaniu piękna, nie znajdziemy go nigdzie, jeżeli nie nosimy go w sobie…”. Po wysłuchaniu wykładu naszym zadaniem domowym na dziś i na całe życie niech więc będzie poszukiwanie w sobie i dookoła nas tego, co piękne …Początek formularzaDół formularza
BIBLIOTECZNY FESZYN ŁIK DOBIEGŁ KOŃCA…
To pierwsza, ale na pewno nie ostatnia impreza tego typu organizowana w naszej szkole. Okazało się bowiem, że wydarzenia i konkursy cieszyły się Waszym dużym zainteresowaniem. Była zabawa, ale też i nauka, było twórcze myślenie i artystyczne ekspresje.
Nagrody na udział w konkursach otrzymali:
– reprezentacja klasy 2a i 2LO – „HAJA O BOMBONY”
– Karolina i Karolina (1LO) – „A Z CZEGO TO?”
– Paulina (2b) – I miejsce, Patrycja, Weronika (3LO) – wyróżnienie – KONKURS FOTOGRAFICZNY
– Iza (2LO) – KONKURS LITERACKI
DZIĘKUJEMY WSZYSTKIM ZA UDZIAŁ W WYDARZENIACH I KONKURSACH FESZYN ŁIKU!